وب مسافر مجید شیروی
رهایی از اعتیاد حق تمام کسانی است که دست خود را به نشان تسلیم و یاری گرفتن بالا برده اند  
قالب وبلاگ
لینک های مفید
متن سی دی عشق و ایمان: قسمت دوم


این جلسه ، جلسه ی سیزدهم از دور چهل و سوم روز های سه شنبه در تاریخ ۹۸/۱۱/۸ به نگهبانی و استادی جناب مهندس و دبیری خانم الناز با دستور جلسه ی عشق و ایمان، قسمت دوم ، راس ساعت ۸/۳۰ صبح شروع به کار نمود.


من در مورد عشق و ایمان، مقداری صحبت کردم و این مبحث نیمه کاره ماند . این دو موضوع است که هستی را شکل داده و ادامه دار بودن نظام طبیعت نیز به خاطر وجود این دو عنصر است .
عنصر اول : عشق ، این کلمه از ع ، ش ، ق به معنی گیاهی که سخت و محکم به دور درخت می پیچد و آنرا رها نمی کند . ما در وادی چهاردهم و کنگره عشق را شکافتیم و گفتیم که : برای به وجود آمدن عشق سه پارامتر ، سایه ، جاذبه و حس لازم است . یعنی در ابتدا باید سایه ای باشد که این سایه دارای جاذبه و کشش بوده و بتواند یک چیزی را به خودش جلب کند و برای جذب شدن هر چیز به سایه یا چیز دیگر ، باید خس وجود داشته باشد تا این حس بتواند مانند ، یک گیرنده پیام فرستاده شده از طریق سایه را بگیرد .
با دیدن و شنیدن کلمه ی عشق اولین چیزی که به ذهن می رسد عشق بین یک‌ مذکر و یک مونث است ، مثل عشق لیلی و مجنون ، رومیو و ژولیت ، شیرین و فرهاد و یا بیژن و منیژه.
اما عشقی که ما از آن صحبت می کنیم ، چیزی است که در تمام هستی جاری و ساری است و حتی در حیوانات و موجودات پایین تر از انسان هم وجود دارد. در حیوانات می بینیم که ، یک حیوان مادر برای این که فرزندش شکار یک حیوان درنده نشود با او مبارزه می کند و جان خود را نیز به خطر می اندازد تا فرزند اش را نجات دهد . در انسان هم عشق و محبت مادر به فرزندش نیز قابل احترام است .
عنصر دوم : ایمان ، با الآخره انسان باید به یک جیزی اعتقاد داشته باشد . از نظر دینی اعتقاد به خداوند و معاد که نوع خاص ایمان است وجود دارد . در قسمت عام آن نیز ایمان و اعتقاد به هر جیزی امکان پذیر است . ایمان به پدر و مادر، به انسانیت و دوستی و کمک به دیگران ، اعتقاد به ملیت و کشور و ار چیزی جز ئ ایمان است .
تعریف ایمان: تجلی نور خداوند در انسان را ایمان گویند . کسی که دارای ایمان است در چهره و سیمای او قابل مشاهده است . در اعمال و رفتار او دیده می شود .کسی که دارای کینه و تنفر به دیگران است و عبوس و بد اخلاق است یا مردم آزاری می کند فکر نمی کنم ایمان درستی داشته باشد . انجام مراسم دینی شاخ و برگ های ایمان است اما ایمان اصلی و بنیادین یعنی آنکه ، تمام صفات خداوند در انسان هم باشد و این صفات در آدمی متجلی شده باشد .
پیام : در لیست کتاب ها و آنچه اینجا به صورت لوح و غیره، شروع آنها در هر زمانی به نام عشق به خداوند است.
قبلا گفتم که کتاب شریف ، یکصد و چهارده سوره دارد که در شروع هر سوره جمله ی بسم الله الرحمن الرحیم ، آمده است مگر در سوره ی توبه که بدون این جمله شروع می شود . به جای آن در سوره ی ۲۷ بسم الله الرحمن الرحیم ، دو بار یک بار در آغاز سوره و بار دوم در متن آن آمده است. من با خودم گفتم ، چرا در سوره ی توبه بسم الله الرحمن الرحیم نیامده، به این نتیجه رسیدم که وقتی کسی خطایی می کند و دز آن خطا توبه می کند ، این توبه به معنای بخشیده شدن او نیست بلکه توبه یعنی برگشت از ضد ارزش هاست . پس توبه کردن نخ این که بخشیده شدن . برای بخشیده شدن بایستی تاوان آن خطا را داد .
مثلا وقتی یکی قتلی انجام می داد ، توبه می کند که دیگر این گناه را انجام نداد ، ولی باید یا قصاص شود یا دیه ی مقتول را به خانواده ی فرد بدهد تا بخشیده شود . یا کلاغ برداری می کنید، به صرف گفتن توبه ، کاری درست نمی شود، بلکه باید پول های کلاغ برداری شده را به صاحبان شان برگردانید . چون در کتاب شریف داریم که خداوند حتی ذره ای کار بد یا خوب را حساب رسی می کند و آن نمی گذرد.
ادامه ی پیام : حتی موجودات پایین تر از انسان هم به آن نیاز شدید دارند، هر بعدی که قابل تسویه است وجود این مساله لازم است و بایستی سر لوحه ی ابتدای یاری ایمان و عشق باشد.
گرگ ها در گروه خود با هم شکار می کنند و به گروه شان باور دارند. در دنیا و هر جهانی که تکامل و ارتقاء در انسان موجود است ، تزکیه و پالایش لازم است . وجود عشق و ایمان برای ادامه ی تکامل واجب و ضروری است.
ادامه ی پیام: انجام عمل بسیار دشوار است اما غیر ممکن نیست، با تحمل سختی ها از وجود خویش پاک نمودیم. یکی از دوستان به ضد ارزش ها سخت علاقمند بود که در ترک آن دچار کابوس های سخت می گردید که شرح آن نیز برایش مشکل بود. او می گوید هر گاه که می خواستم از آن فاصله بگیرم دوباره سر راه من قرار می گرفت. به هرحال برای کمک به شخصی که دچار عادت های منفی مختلف هستند، همان طور که گفتیم ، راه های مختلف هم نیاز دارند ، اما همه ی آنها در یک مساله اشتراک دارند که آن نیاز به داشتن ایمان استوار و عشق واقعی است که با آن وصل بشوند و راه صعود را بیابند. اصلاحات در همه ی زمینه ها باید محکم و مستدل باشد که در قالب جسم و جان هستند و برای این موضوع از خویش شروع نمایید که آیینه و اصواتی باشید که باید هم دیده و هم حس شوید. آیا متوجه شدید ؟
آنچه انسان در تلاش به تنهایی انجام می دهد یک نفر به هدف واقعی نمی رسد. توسعه‌ ی کار با تفکر و شرایط بهتر می تواند مسائل آموزشی جامعه را در حد نیاز در بر بگیرد ،به همین سبب با توان فیزیکی قادر به انجام اداره و تولید در سطح بسیار وفور نخواهید داشت.
الان افراد بسیاری جهت کمک و یاری به دیگران در حال خدمت هستند . از راانما ها ، تا ایجنت و نرزبان و دیده بان و نگهبان نطم و ... اگر اینها نباشند به تناایی کدری از میش نمی بریم .
ادامه ی پیام : شما از قدرت تفکر و اندیشه ی فرمول خود ، می توانید در جامعه بهره ی مفید بگیرید در ادامه با هدف مشترک که کمک به دیگری است با اندیشه ی خوب می توان برنامه ی خوبی پیاده نمایید. اما در روی کاغذ برای عمل آن همت بالایی که از نیروی الهی قوت باید گرفت که هم برای خویش و هم در تداوم به دیگران خواهد داد.
گاهی یک کاری را در فکر مان انجام می دهیم ، ولی در مرحله ی عمل ، هیچ حرکتی نمی کنیم . مثلا کیسه ی زباله را آنقدر حالا و یک ساعت دیگر می کنیم و بعد می بینیم ، خانه را بوی بد برداشته است و ما در اصل زباله ها را بیرون نبرده ایم . هزار تا نقشه می کشیم ولی هیچ کدام را در عمل انجام نمی دهیم .
همه فکر می کنند که آدم هایی موفق هستند که با هوشمند ولی در واقعیت کسانی موفق اند که در انجام کارهای شان استقامت و پایداری دارند ، ممکن است چندین بار شکست بخورند ولی باز استقامت می کنند و به کار خود ادامه می دهند . شکست مقدمه ی پیروزی است . همت بلند دار ، که مردان روزگار از امت بلند به جایی رسیده اند .
ادامه ی پیام : امیدواریم پس از این گفتگو ها، مطالب جای اصلی خودش را که دنباله دار خواهد بود بیابید، تا در نوشتارهای شما به جهت آگاهی همگان راه خود را در کانال خوبش پیدا نمایید و بحث جنبه ی جستجو گری را بیان کند و در یافته های شما با گفته ها و دانش دیرین و آنچه اینجا در آرشیو موجود است دوباره به چرخه در آید تا در تکوین و کامل نمودن آن همگام باشیم . تا به جهت یاد آوری ابتدا به درون خود اشخاص بروید و خواست و تمایلات آنها را بیرون آورید و طبق آنچه درون آنهاست به رفتارها برسید.
یک نکته ی مهم این است که با بررسی و جست و جو کردن در کتاب شریف و کتب سایر بزرگان نشانه هایی را که می بینیم به کار ببندیم . در قرآن آمده است که لایات لقوگ یتفکرون ، یعقلون ، یفهمون. این یعنی تفکر کردن ، ما هم این مطالب را در کتاب چهارده وادی آورده ایم و طبق آیات قرآن وادی ها را نوشتیم .
در بحث اعتیاد ، باید به درون مصرف کننده رفت و از دید او به موضوع اعتیاد و شناخت و روش درمان بپردازیم. این کار باعث می شود از نگاه و دید او به موضوع نگاه کرده و بفهمیم چگونه باید به درمان اقدام کنیم .
داستان ایای و مجنون
وقتی آوازه ی عشق مجنون به لیلی به مردم رسید ، آنها رفتند تا این زیبا رو را که مجنون را به این حال و روز انداخته ببینند . وقتی او را دیدند ، مجنون را به خاطر قیافه ی سیاه و لاغر و زشت لیلی مسخره کرده و سرزنش نمودند و گفتند دخترهای زیبا تر از لیلی هستند که مجنون می تواند آنها را بگیرد . ولی مجنون گفت باید از چشم مجنون لیلی را دزد تا عاشق او شد . در ره منزل لیلی که خطر هاست در آن شرط اول قدم آن است که مجنون باشی .
پس باید از دید یک معتاد به اعتیاد نگاه کرد تا فهمید اعتیاد چیست؟ یک راهنما هم برای شناخت رهجوی باید از دید او به موضوع نگاه کند و خواست و تمایلات او را ببیند . چه می خواهد ، چه می بیند و در کجا سیر می کند .
ادامه ی پیام : از خویش شروع نمایید که خویش یابی مساله ای بسیار عمیق است و در جهت خویشتن به تک تک آنها کمک خواهد شد . حتمآ هدف را متوجه می شوید . می خواهیم خویش و خویشتن به تطبیق واقعی برسند.
یک خویش داریم و یک خویشتن . خویش به دو معنای قوم و فامیل و آشنا و یا همان خود فرد نیز بکار می رود . خویشتن به معنای خود واقعی و یا همان نفس هم بکار می رود . در اما درمان اعتیاد و درست شدن خلق و خو ، جهان بینی و جسم یک‌معتاد باید به خویش و خویشتن تو توجه کنیم . خویشتن به معنای همان نفس واحده نیز می آید. همان که در کتاب ادموند و هلیا گفتیم . روح و جن و نفس . اگر این ها به هم نزدیک و با هم یکی بشوند کار درست می شود . یعنی منطبق شدن صور آشکار و پنهان ، یا درون و بیرون ، یا یکی شدن ظاهر و باطن .
یک مصرف کننده زمانی که پا در راه درمان می گذارد یک سری ایرادات و اشکالاتی در خود دارد چه در صور آشکار و چه در صور پنهان . کار ما در کنگره همین است که این ایراد و اشکال ها را رفع کنیم، و یک راهنما فرد را به خودش بشناساند تا بتواند درمان شود . کاری که ما در کنگره انجام می دهیم در دو مقوله ی شناخت مواد مخدر و شناخت انسان است . با این دو شناخت می توان با کار درمان، که همان روش درمان تدریجی است برسیم .
جالب این است که ما در ایران بیست و سه سال است این کار درمان را انجام می دهیم ، ولی هنوز در آمریکا با اعمال روش های قدیمی مثل ترک و mmt ) روش درمان نگهداری با متادون ) پیش می روند . مدتی قبل رئیس موسسه ی سو مصرف آمریکا( نایدا) گفته بود : امیدوارم تا ده سال آینده دارویی برای درمان اعتیاد کشف شود . من افرادی را دیدم که هنوز بعد از ده پانزده سال از ترک مواد افسرده اند و می گویند : خدا را شکر که امروز هم مواد نزده ام . یا بعد این همه ماکی هفته ای چند بار باید جلسه بروند تا حال شان خوب باشد . اما در کنگره سوای ده یازده ماه سفر اول که درمان صورت می گیرد نیازی به آمدن بجه های کنگره به جلسات نیست . خیلی از بچه ها را دیده ام که درمان شده و پی کار و زندگی شان رفته اند و دیگر مشکلی با مواد مخدر ندارند .
ادامه ی پیام : وقتی از درجه ی صیقل گذشت می شود در آن بذری با خواسته های بسیار درست و بنیادی کاشت و در به وجود آمدن محصول امید بسیار وسیعی خواهیم داشت.
زمانی که ظاهر و باطن یا صور آشکار و پنهان را با درمان فرد در کنگره انجام دادیم ، می شود بار خدمت را در افراد کاشت . فردی که تازه به کنگره می آید مانند زمینی سنگلاخ است . با آموزش و درمان کم کم او تبدیل به زمینی آماده ی کاشت می شود ، مرزبان یا راهنما یا اینجا و ... می شود . این رویه در قسمت همسفر ها نیز انجام می شود .
ادامه ی پیام : به عنوان مثال اگر شخص نداند که خودش در چه درجه ای از تصفیه قرار دارد نمی تواند به دیگران کمک نماید. منظور این است که گفته ها باید عین عمل یکسان باشد. از کوچک ترین فرد تا بزرگ ترین و یا اگر یک آموزگاری خود نداند که چه موضوعی را تدریس نماید و آگاه به آن نباشد هرگز نخواهد توانست شاگرد خوبی داشته باشد.
یک راهنما برای این که بتواند به یک تازه وارد کمک کند در ابتدای امر خودش باید از نظر علم و آگاهی به درجه ی بالایی رسیده باشد . مثلا د کنگره یک راهنما پروتکل درمانی را می داند و طبق آن اقدام به درمان یک رهجوی می کند . یا یک راهنما خودش اول سی دی ها را می نویسد و متون کنگره را مطالعه می کند تا بتواند به رهجو آموزش های درست و لازم را بدهد.
یک چیزی به نام درمان گروهی داریم و یک چیزی به نام گروه درمانی، در گروه درمانی چیزی جز فساد و مشکل وجود ندارد. در گروه درمانی ، تنها با گفتن خاطرات و اعمال اشتباه گذشته ی خود وقت را می گذرانند ولی در قسمت درمان گروهی هم روش مناسب و مشخص وجود دارد و هم ساختار درست و برنامه ریزی شده به جهت درمان در آن گنجانیده شده است .
ادامه ی پیام : نگهبان ، به عبارتی وقتی گوینده نمی داند چه می گوید، شنونده چه می فهمد؟
توضیح این مطلب آن است که: برای این که کسی چیزی را بخواهد به دیگری بدهد بایستی آن چیز را داشته باشد . مثلا می خواهید مولی را به کسی بدهید ، لازم است که حتما آن گول را داشته باشید تا بتوانید ببخشید . یا اگر علم و دانش را بخواهید به دیگران یاد بدهید باید آن علم و دانش را خودتان تمام و کمال بلد باشید تا بتوانید به دیگران انتقال دهید . تنها درست کردن ظاهر قضیه کمکی به موضوع نمی کند . نه هر که سر بتراشد قلندری داند نه هر آیینه برداشت سکندری داند .
به صرف تراشیدن موی سر کسی بلند نمی شود . چون در قدیم افرادی به نام قلندر وجود داشتند که تزکیه ی نفس می کردند و نشانه ی ظاهری شان تراشیدن موی سر بود .
ما در طول این سالها فقط با حرف پیش نرفتیم بلکه در امر درمان تا آنجا پیش رفته ایم که ، با وجود این که همه ی دنیا می گویند : شیشه درمان مواد ما شیشه را درمان کرده ایم ، آنهم از ده پانزده سال پیش . الان ملی موش های راگبی از بجه هایی هستند که قبلا مصرف کننده ی شیشه بوده اند و این در باور هیچ کس نمی گنجد ، که مصرف کننده های شیشه قهرمان ملی بشوند .
از این که به حرف های من گوش دادید ممنونم .
نگارش متن: مجید شیروی

طبقه بندی: CD های جناب مهندس """"""""""""""،
برچسب ها: کنگره60،
دنبالک ها: وب مسافر خلیل،
[ دوشنبه 19 اسفند 1398 ] [ 12:23 ب.ظ ] [ مسافر مجید شیروی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تجربیات من در مورد درمان اعتیاد و همچنین درج مطالب مفید از زبان بزرگان و الگوهای درمان شده برای کسانیکه می خواهند از اعتیادبه مواد مخدر رها شده و به درمان قطعی ذر زمینه ی این مشکل عظیم برسند . سعی من در این وبلاگ نشان دادن راه درست و بدون بازگشت به مواد مخدر است چرا که آرزوی هر مصرف کننده ی خواستار رهایی از اعتیاد ، عدم وسوسه و عدم عود و اطمینان از ماندن در سلامتی و دوری از مواد مخدر و سایر تاریکی هایی است که دشمن اصلی آرامش در انسان است . تمام موارد گنجانده شده در وبلاگ بر مبنای علم و دانشی است که صد سال از علم کلیه پزشکان و محققین و سایر افرادی که در این حیطه مشغول فعالیت هستند جلو تر است و این پیش تاز بودن را مدیون فرشته ای به نام مهندس حسین دژاکام بنیان و نگهبان و استاد بزرگ کنگره شصت می باشیم .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات