تبلیغات
وب مسافر مجید شیروی
وب مسافر مجید شیروی
رهایی از اعتیاد حق تمام کسانی است که دست خود را به نشان تسلیم و یاری گرفتن بالا برده اند  
قالب وبلاگ
لینک های مفید

((بنام خدایی که در این نزدیکست ))دستور جلسه هفتگی
قضاوت و جهالت


خداوند متعال در کتاب شریف انسانها را با دو روش
الف :  بشارت دادن
ب  : بیم و انذار
نسبت به موضوعات مختلف و افعالی که باید و نباید در آن است آگاهی می دهد
همان طور که می دانید ذات باری تعالی ، به خاطر مطلق بودن در کلیه صفات و احاطه علم لدنی بر هر چیز می تواند از مقام برتری خود استفاده کرده و در هر موضوعی ورود نماید و به دلیل این که او عقل کل و عالم محض است گفته هایش لازم الاجرا و قابل انجام است .
علم نامحدود او این اجازه را به جناب شان می دهد که در مورد مخلوقات اش قیاس و قضاوت نماید .
اما در مورد انسانها این موضوع فرق دارد چرا که ما انسان ها به دلیل این که دانایی مان محدود است و از پس پرده بی خبریم ، لاجرم باید در ورود به هر مساله جانب احتیاط را نگه داریم .
این که آقای مهندس این دستور جلسه را در دستور جلسات هفتگی گنجانده اند نیز به همین دلیل است .
ایشان در یک کلام می خواهند به ما بیاموزند که : قضاوت نکنید تا قضاوت نشوید .


آقای امین در سی دی قضاوت خود می گویند که : قضاوت کردن در مورد کارهای دیگران مانند یک جنگ تمام عیار است . مثل این که دو کشور با هم در حال جنگ هستند مادامی که یکی از طرفین شروع به پرتاب موشک کند طرف دیگر نیز عکس العمل نشان داده و همین پرتاب ها را پاسخ می دهد ، ولی اگر انداختن موشک توسط یکی از طرفین قطع شود دیگری نیز همین رویه را پیش می گیرد . پس ما نیز وقتی دیگران را در معرض قضاوت قرار دهیم از جانب آن ها مورد قضاوت قرار می گیریم .

این جمله را باید با آب طلا نوشت که :
اگر حرف زدن نمی دانی حرف نزدن که می دانی .
و چه خوب علی بن آبی طالب می فرماید :
ان چه را برای خود نمی پسندی برای دیگران نیز مپسند .
سوال  :  کجا و چه کسی را قضاوت کنیم  ؟
جواب این سوال را نیز خداوند داده است که : انسان  درست کسی است که هر شب به حساب خود رسیدگی کند .
  و یا در چایی دیگر می فرماید که :
حاسبو قبل ان تحاسبوا . یعنی خود را حساب رسی کنید قبل از این که به حساب شما رسیگی شود .
در واقع ما فقط و فقط می توانیم در مورد اعمال خودمان قضاوت کنیم و این کار همان شناخت خویش است .
این شناخت باعث می شود که شخص قبل از این که بخواهد در مورد کسی قضاوت کند ببیند که آیا خود در آن موضوع به مرحله ی تعادل رسیده است یا خیر ؟

با این طرز تفکر آدمی جلوی بسیاری از مشکلات را می گیرد .
برای قضاوت در مرحله ی اول شخص بایستی قیاس کند . در قیاس انسان فی نفسه خود را برتر از بقیه می بیند پس قیاس مولد قضاوت است .
آقای مهندس در سی دی قضاوت و جهالت هدف از این موضوع را این طور بیان می ککند که :
قضاوت یعنی به معنای درست و دانایی است و جهالت روبروی قضاوت است  .
یعنی این که کسی که نادان است نمی تواند در مورد خود و دیگران قضاوت کند زیرا کسی که که در باره بقیه افراد قضاوت کند به همان دلیل علم و آگاهی کم آدمی دچار گمراهی می شود .
این کار چنان انسان را نابود می کند که نتیجه اش از دست رفتن نیروهای مثبت و جایگزینی نیروهای منفی و قدرتمند شدن نفس و ضعیف شدن انسان در مبارزه با نفس آماره است . نیرومند شدن نفس اماره نیز بسیار خطرناک است چون کار نیرو های بازدارنده و منفی سقوط انسان به تاریکی است و تاریکی یعنی بسته شدن دریچه تفکر و تعقل در انسان که به زوال عقل منتهی می شود . این زوال شمال هر انجه هست می شود . چون نیروهای منفی شبکه ای و دست در دست همدیگر عمل می کنند و کلیه نقاط حساس و مهم را از کار می اندازند . آن وقت فرد در مرحله ی حیوانی سیر می کند و تابع نفس می شود و نفس هم به خاطر این که خود کامه  است باعث نابودی انسان و دور کردن او از مواهب هستی که بهشت نامیده می شود خواهد شد .
پس بهترین کار این است که حضرت نظامی گنجوی می فرماید  :

عیب کسان منگر و احسان خویش
دیده فرو بر به گریبان خویش


طبقه بندی: جلسات عمومی پنج شنبه"""""""""""،
برچسب ها: کنگره60.درمان اعتیادبه انواع موادمخدر، قضاوت وجهالت،
دنبالک ها: وب مسافر خلیل ملایی،
[ چهارشنبه 31 مرداد 1397 ] [ 03:01 ب.ظ ] [ خلیل ملایی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تجربیات من در مورد درمان اعتیاد و همچنین درج مطالب مفید از زبان بزرگان و الگوهای درمان شده برای کسانیکه می خواهند از اعتیادبه مواد مخدر رها شده و به درمان قطعی ذر زمینه ی این مشکل عظیم برسند . سعی من در این وبلاگ نشان دادن راه درست و بدون بازگشت به مواد مخدر است چرا که آرزوی هر مصرف کننده ی خواستار رهایی از اعتیاد ، عدم وسوسه و عدم عود و اطمینان از ماندن در سلامتی و دوری از مواد مخدر و سایر تاریکی هایی است که دشمن اصلی آرامش در انسان است . تمام موارد گنجانده شده در وبلاگ بر مبنای علم و دانشی است که صد سال از علم کلیه پزشکان و محققین و سایر افرادی که در این حیطه مشغول فعالیت هستند جلو تر است و این پیش تاز بودن را مدیون فرشته ای به نام مهندس حسین دژاکام بنیان و نگهبان و استاد بزرگ کنگره شصت می باشیم .